Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
DSC_3810

Beneficjent: Gmina Strzegom

Tytuł projektu: Utworzenie Klubu Seniora w Jaroszowie w ramach Centrum aktywności i integracji mieszkańców wsi Jaroszów

RPDS.06.01.04-02-0007/18

Całkowita wartość projektu: 4 659 301,05 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 1 250 446,5 PLN

Okres realizacji projektu: od 26.06.2017 do 28.06.2019

Jaroszów to wieś oddalona od Strzegomia o zaledwie 8 kilometrów. Wieś z 2 tysiącami mieszkańców, w tym aż 21% mieszkańców powyżej 65 roku życia. 8 kilometrów to dość sporo dla seniora, który miałby dojeżdżać na codzienne zajęcia; dlatego Klub Seniora został utworzony w Jaroszowie.

Na otwarcie Klubu Seniora przy nowo wybudowanym Centrum Aktywności i integracji Mieszkańców Wsi Jaroszów, Gmina Strzegom otrzymała ponad 1,2 mln. zł unijnego wsparcia. Klub zrzesza nieodpłatnie i dobrowolnie mieszkańców gminy powyżej 60 roku życia. Usytuowany na pierwszym piętrze wielofunkcyjnego budynku klub ma stanowić alternatywne miejsce spotkań dla osób starszych. – Żebyśmy mieli gdzie wyjść i porozmawiać. Nie tylko siedzieć w domu, w czterech ścianach. – podsumowuje otwarcie obiektu mieszkanka Jaroszowa.

Swoją działalność klub seniora w Jaroszowie rozpoczął 1 września 2019r. Obiekt został całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażenie klubu zostało zaplanowane z myślą o seniorach: książki drukowane dużą czcionką, audiobooki, tablety i komputery. Klubowicze będą mieli także możliwość skorzystania z zajęć rehabilitacyjno-ruchowych w sali ćwiczeń.

Kluby Seniora to forma stacjonarnej opieki dziennej nad osobami nieaktywnymi zawodowo, samotnymi, w podeszłym wieku. Nie chodzi tylko o „pilnowanie babci, czy dziadka”. Ideą KS jest zachęcenie i włączenie osób starszych do aktywności społecznej, fizycznej, edukacyjnej i kulturalnej. Kluby Seniora zapewniają atrakcję dla starszych, ale także angażują podopiecznych w opowieści o historii, czy naukę zapomnianego hafciarstwa, szydełkowania. Aby seniorzy przypomnieli sobie, jak bardzo są potrzebni!