
Beneficjent: Gmina Walim
Tytuł projektu: Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim
RPDS.04.04.04-02-0001/18
Całkowita wartość: 13 184 989,29zł
Wartość dofinansowania z UE: 7 274 018,4 zł
Okres realizacji projektu: 28.12.2017 do 31.08.2019
Walim nie bez powodu jest nazywany Krainą Sowiogórskich Tajemnic. Do okrycia w tej zaledwie pięciotysięcznej gminie jest naprawdę wiele: loch księżniczki Małgorzaty w średniowiecznym Zamku Grodno, Sztolnie Walimskie, Ostoja Nietoperzy Gór Sowich, Lipa Fryderyka, czy utworzony w 1957 r. Rezerwat Przyrody Góra Choina.
Gmina Walim otrzymała ponad 7 zł milionów unijnego wsparci, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić turystom i mieszkańcom odkrywanie sowiogórskich tajemnic.
Zacząć można od Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim. Tutaj oprócz uzyskania informacji, co warto zobaczyć w Gminie Walim, znajdziemy akwarium o powierzchni 21 m3 z fauną i florą Jeziora Bystrzyckiego.
Dalej… poprowadzi nas Biała Dama wprost do umieszczonego na poddaszu Zamku Grodno Centrum Bioindykacji Multimedialnej. Gdy zamkniemy oczy, wygodnie rozłożeni na poduchach, usłyszymy nadlatującego Mopka…. a może to nocek duży?! Kiedy zgasną światła, zobaczymy cztery pory roku w Rezerwacie Choina.
I dalej… nad Jezioro Bystrzyckie. A tam czeka na nas, otwarta po 10 latach nieużywania, kładka spacerowa o długości ponad 123 metrów. Kładka jest łącznikiem pomiędzy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego a Zamkiem Grodno. Na wyposażenie nowo wybudowanej ścieżki spacerowej nie szczędzono multimediów. Jest tam i luneta, przez którą możemy zobaczyć Grodno, czy Rezerwat Choina, są multimedialnie ławki, przy których, słychać odgłosy leśnych ptaków i zwierząt. Kiedy zapadnie zmrok, kładka mieni się tysiącami kolorów..
Czy ktoś jeszcze nie wie, dlaczego warto odwiedzić Walim?