Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
IMG_20190521_103106

Beneficjent: Gmina Świdnica

Tytuł projektu: Poprawa warunków nauczania poprzez zakup wyposażenia oraz rozbudowę infrastruktury edukacyjnej przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

RPDS.07.01.04-02-0009/16

Całkowita wartość projektu: 15 705 924,58 zł

Wartość dofinansowania z UE: 5 749 177,85 zł

Okres realizacji projektu: od 28.07.2015 do 30.11.2018

Badania Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wykazały, że nadmierną masę ciała posiada ponad 24% chłopców i 18% dziewcząt. W ostatnich klasach SP odsetek ten wzrasta do 28% i 22%. Przeprowadzone badania postawy ciała w klasach I SP w Gminie Świdnica wykryły liczne nieprawidłowości w budowie i sylwetce ciała dzieci (u 95 % uczniów). Wszystkiemu winien jest niezdrowy tryb spędzania czasu wolnego przez dzieci – przed telewizorem i komputerem.

Nie ma co załamywać rąk…. Trzeba znaleźć rozwiązanie. I w gminie Świdnica znaleziono. Po pierwsze wybudowano basen, po drugie wielofunkcyjne boisko. Na dofinansowanie inwestycji gmina otrzymała ponad 5 mln zł unijnego wsparcia.

Basen jest zlokalizowany przy Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym. Rano odbywają się tu zajęcia w ramach lekcji w-f’u, po południu mają zajęcia szkoły i sekcje pływackie. Kryta pływalnia składa się z basenu dla umiejących pływać, oraz wypłyconej części  do nauki pływania, pełniącej funkcję basenu rekreacyjnego z kaskadami i armatkami wodnymi oraz stanowiskami do masażu. Po intensywnej lekcji wychowania fizycznego uczniowie relaksuj się w jaccuzi, saunach suchych i parowych lub korzystają z tężni solankowych z widokiem na ogród i taras.

Kiedy znudzi się basen, można ćwiczyć na boisku. Kto, co lubi, bo boisko jest wielofunkcyjne: do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej a także tenisa. – Sport sam w sobie stanowi niezastąpione narzędzie wychowawcze. Promuje odpowiednie zachowania, kształtuje charakter i tożsamość. – wyjaśniają nauczyciele z gimnazjum Książąt Świdnickich, oferując swoim uczniom co raz to nowe aktywności.

A po takiej rozgrzewce, pora na deser… matematyka i fizyka w nowiutkich pracowniach. Problemem witoszowskiej szkoły był także brak sal dydaktycznych. Lekcje musiały odbywać się w szkolonej bibliotece, czy świetlicy. Nie wspominając już o komputerach sprzed 10 lat w pracowniach informatycznych. Dzięki unijnym środkom, gmina Świdnica wybudowała i doposażyła 2 nowe pracownie: matematyczną i przyrodniczą. Sale znajdują się w budynku łączącym gimnazjum z przyszkolną halą sportową. Uczniowie będą mogli praktycznie poszerzać swoja wiedzę z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, dzięki chociażby nowo zakupionym: automatycznej stacji meteo, terenowym mikroskopom, busolom, lornetkom, kompasom, czy 24 zestawom komputerowym. Co ważne w ramach unijnego wsparci zakupione zostały również pomoce do pracy z uczniami z dysleksją, dysgrafią, czy dyskalkulią.

Ciekawe, czy teraz  gimnazjaliści stwierdzą, że matematyka jest królową nauk?