Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
P1260172

Beneficjent: PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. ŚW. ANIOŁÓW STRÓŻÓW W WAŁBRZYCHU

Tytuł projektu: Rewitalizacja Domu Katechetycznego przy ul. Młynarskiej 16 w Wałbrzychu i utworzenie Domu Aktywności Lokalnej „Pod Aniołami”

RPDS.06.03.04-02-0007/17

Całkowita wartość: 1 570 192,28

Wartość dofinansowania z UE: 1 333 617,93

Okres realizacji projektu: od 20.04.2017 do 30.12.2019

Ulica Młynarska w Wałbrzychu ma burzliwą historię. Niegdyś była korytem potoku – Młynówka, który napędzał pobliski młyn. Strumieniem dość niesfornym i przysparzającym ówczesnemu magistratowi ciągłych problemów, ze względu na zalewanie pobliskich terenów. Ostatecznie potok zdecydowano się osuszyć i zakryć w latach ’70 XIX wieku. Nad nowopowstałą ulicą po blisko 30 latach zaczęła górować główna świątynia Wałbrzycha – kościół pw. Św. Aniołów Stróżów, a przy ulicy Młynarskiej 16 powstała katolicka szkoła dla chłopców.

W budynku dawnej szkoły mieścił się dom katechetyczny. Obiekt miał już jednak lata świetności dawno za sobą i potrzebował gruntownej odnowy. Dzięki unijnym środkom, przeznaczonym na rewitalizację zdegradowanych obszarów, parafii pw. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu udało się nadać podniszczonemu domowi katechetycznemu nową funkcję – Domu Aktywności Lokalnej „Pod Aniołami”. Prace remontowe były prowadzone na szeroką skalę. Wnętrza obiektu, elewacja, dach, okna, drzwi, mury oporowe, instalacje gazowe, elektryczne, wodno-kanalizacyjne, nawierzchnia chodników, placów i schodów przy budynku zostały, dzięki ponad 1,3 mln zł unijnego wsparcia, wyremontowane i odnowione.

Utworzenie DAL „Pod Aniołami” jest elementem kompleksowej wizji ożywienia Śródmieścia Wałbrzycha. Ma zapobiegać wykluczeniu społecznemu oraz zachęcać mieszkańców najstarszej dzielnicy miasta do włączenia się w lokalne życie społeczne. Jest to możliwe dzięki temu, że „Pod Aniołami” znajduje się m.in.: wielopokoleniowa świetlica środowiskowa z kawiarenką oraz punkt informacji lokalnej z możliwością wsparcia prawnego. Dodatkowo cały budynek został objęty monitoringiem.

Co ciekawe, katolicka szkoła dla dziewcząt mieściła się kilkanaście kamienic dalej, przy ulicy Młynarskiej 29. Dziś i ten budynek, dzięki unijnemu wsparciu, zyskuje zupełnie nowe przeznaczenie…