Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
IMG_4895

Beneficjent: Gmina Miasto Świdnica

Tytuł projektu: Rowerem przez Miasto – budowa dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych w Świdnicy sposobem na wdrożenie strategii niskoemisyjnej

RPDS.03.04.04-02-0007/16

Całkowita wartość: 10 044 446, 57 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 8 501 986, 42 PLN

Okres realizacji projektu: 01.09.2016 do 31.12.2017

Nie tylko z myślą o stałych mieszkańcach swojego miasta, ale również z myślą o turystach, a przede wszystkim, mając na względzie zdrowie pacjentów szpitala Latawiec, miasto Świdnica postanowiło postawić na ruch rowerowy, budując ponad 4,5 km dróg dla rowerów.

O paraliży komunikacyjnym wiemy sporo, stojąc w codziennych korkach. To właśnie transport indywidulany ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza, co pośrednio jest przyczyną chorób układu oddechowego, czy krążenia. Rozbudowa systemu ścieżek rowerowych w Świdnicy jest odpowiedzią na „zakorkowanie” miasta, poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie zdrowia mieszkańców Świdnicy.

Malowniczo położone drogi dla rowerów – również na wałach rzeki Bystrzyca, oraz kładki i mostki przez rzekę – zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ruch rowerowy w Świdnicy ma stać się alternatywą dla transportu samochodowego. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz troska o środowisko (dzięki zmniejszeniu ilości spalin samochodowym emitowanych do powietrza), to obok komunikacyjnie dostępnej Świdnicy, najważniejsze zalety inwestycji.

Oprócz samych dróg rowerowych w Świdnicy wymienionych/ wybudowanych zostanie 196 energooszędnych lamp oświetlenia ulicznego. Przebudowane zostaną odcinki dróg, aby oddzielić chodniki od dróg dla rowerów. Dodatkowo przebudowane zostaną przystanki autobusowe, aby korzystający z komunikacji zbiorowej i rowerzyści mogli niezależnie i bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym.