Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
IMG_20180418_141229_1

Beneficjent: Gmina Walim

Tytuł projektu: Średniowieczny Zamek Grodno jako Centrum działalności kulturalnej i turystycznej – Przebudowa elementów Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim: budynek bramny, budynek łącznika oraz remont baszty obronnej

RPDS.04.03.04-02-0004/16

Całkowita wartość: 2 163 862,53 zł

Wartość dofinansowania z UE: 1 360 333,35 zł

Okres realizacji projektu: 29.02.2016 do 30.12.2017

Zamek Grodno jest jednym z najbardziej malowniczo położonych Zamków na Dolnym Śląsku. Dzieje Zamku to ponad 900 lat historii, zaczynając od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Początkowo była to średniowieczna warownia, która w późniejszym okresie została przebudowana na renesansową rezydencję. Obecnie zamek to średniowieczne ruiny, w których możemy podziwiać zarówno fragmenty murów jak i odrestaurowane sale książęce.

Dzięki wsparciu z funduszy unijnych władze gminy zainwestowały w przebudowę części Zamku. Zaplanowano między innymi przebudowę budynku łącznika, budynku bramnego oraz baszty obronnej, które obecnie w większości nie są użytkowane ani udostępnione zwiedzającym. Powstanie także sala główna wraz z zapleczem, w której odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak inscenizacje historyczne, wernisaże prac malarskich, spotkania autorskie, wystawy oraz pokazy filmowe i koncerty.

Zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego sprawi, że prezentacja historii Zamku będzie urozmaicona i atrakcyjna dla zwiedzających.