Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
20191022_090335

Beneficjent: GRANITE VON STRIEGAU SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Tytuł projektu: EKOINNOWACYJNA PRODUKCJA WYROBÓW GRANITOWYCH PRZEZ GRANITE VON STRIEGAU SP. Z O. O.

RPDS.01.05.02-02-0042/17

Całkowita wartość: 2 108 932,17

Wartość dofinansowania z UE: 546 950,7

Okres realizacji projektu: od 31.01.2018 do 24.06.2019

Poziom hałasu zostanie zmniejszony o 60%, o 10% zostanie zmniejszone zużycie surowca, ilość wytworzonych odpadów zostanie ograniczona do niezbędnego minimum, a wydobycie będzie odbywało się nieinwazyjnymi metodami z poszanowanie środowiska naturalnego.

Wszystkie te innowacyjne i ekologiczne rozwiązania zostały wprowadzone w strzegomskiej firmie Granite von Striegau, która jest producentem materiałów z granitu. Firma sięgnęła po unijne środki przeznaczone dla przedsiębiorców Aglomeracji Wałbrzyskiej i z sukcesem zrealizowała projekt, dzięki któremu wprowadziła na rynek Polski nieznany dotychczas produkt – trapezowatą kostkę granitową.

Dzięki unijnemu wsparciu w strzegomskiej firmie została zakupiona samojezdna wiertnica oraz dwie frezarki mostowe. Nowoczesna wiertnica umożliwia efektywne i ekologiczne eksploatowanie złóż granitu.  Dzięki innowacyjnym frezarkom mostowym możliwe było wprowadzenie do oferty firmy 6 stronnie ciętej w kształt trapezu kostki granitowej. Nowoczesne frezarki precyzyjnie tną i dzielą surowiec, dlatego odpady poprodukcyjne są minimalne. Dodatkowo frezarki znacznie pozwalają zaoszczędzić zażycie wody w procesie obróbki granitu.

Trapezowata kostka jest innowacyjnym, na miarę kraju, produktem strzegomskiej firmy. Jak podają granitowi potentaci, forma trapezu pozwala układać kostkę bez konieczności montowania fugi, co zmniejsza koszty całościowego montażu.  Kostka oferowana jest zarówno klientom indywidualnym, jak i odbiorcom z branży budowlanej. Znakomicie nadaje się do wyłożenia powierzchni utwardzonych ścieżek, ogrodów, deptaków, czy parków. Dostępna jest w grubościach od 3 do 15 cm.