Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
rewitalizacja

Beneficjent: Gmina Strzegom

Tytuł projektu: Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych.

RPDS.06.03.04-02-0016/17

Całkowita wartość: 9 672 405,71

Wartość dofinansowania z UE: 5 207 312,18

Okres realizacji projektu: 28.07.2017 do 30.08.2019

Place zabaw z tyrolską i trampoliną terenową, ogródek dydaktyczny, miejski warzywniak, plac sportów miejskich, boisko i górka saneczkowa, a na dokładkę nowe ławki, stojaki rowerowe, miejsce na ognisko, 2 fontanny, pergola i podest do występów artystycznych, a także 2 parkingi dla 22 samochodów. Dla fanów historii… odrestaurowane mury obronne Starego Miasta oraz odbudowana zabytkowa basteja. A nad wszystkich czuwa czujne oko monitoringu miejskiego.  A gnie to wszystko? W Strzegomiu!

Dzięki unijnym środkom dedykowanym Aglomeracji Wałbrzyskiej Gmina Strzegom zrewitalizowała zdegradowane tereny położone w rejonie Starego Miasta oraz dzielnicy Grabina. O potrzebie przebudowania i zagospodarowania zabytkowych terenów położonych przy ulicach Dolnej, Świdnickiej, Kasztelańskiej mówili sami mieszkańcy miasta. Chcieli, aby jeden z najstarszych parków w Strzegomiu, stał się na powrót wizytówką miasta, a nie miejscem, które trzeba omijać. I udało się…

Inwestycja został zakończona w sierpniu 2019. Od tego czasu mieszkańcy oraz odwiedzający Strzegom turyści mogą podziwiać nowy „stary” park z kinem plenerowym i górką saneczkową dla dzieci. Całkowicie odmieniona i unowocześniona została również szata roślinna parku. Dodatkową atrakcją stały się odrestaurowane XV wieczne mury obronne w rejonie Starego Miasta. Gmina zdecydowała o zrekonstruowaniu zabytkowej bastei, która niegdyś liczyła sobie 2 piętra pokryte spadzistym dachem, a pozostało z niej 5 metrów ścian. Basteję całkowicie odbudowano. Podczas prac archeologicznych na budynku natrafiono na niespodziankę: zostały odkryte do tej pory niewidoczne niektóre elementy konstrukcyjne, które wkomponowano w wygląd wnętrza bastei. Baszta będzie wykorzystywana do działalności lokalnych organizacji pożytku publicznego.

I tak Gmina Strzegom ”tchnęła życie” w zdegradowaną przestrzeń Starego Miasta i Grabiny.