Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony Przejdź do stopki strony zawierającej dane kontaktowe i menu nawigacyjne Przejdź do strony BIP
Rozmiar tekstu: Kontrast:  
DSC_0075

Beneficjent: Kowary Carpets Sp. z o.o.

Tytuł projektu: Zakup nowoczesnego krosna i wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu dywanowego Handmade Look

RPDS.01.05.02-02-0078/16

Całkowita wartość: 5 766 490, 55

Wartość dofinansowania z UE: 2 001 736, 60

Okres realizacji projektu: 01.03.2016 do 31.12.2016

Tradycja tkacka w powiecie kamiennogórskim sięga 1854 roku. To wówczas grupa tkaczy z Kowar przeszła przeszkolenie w mieście Smyrna (Turcja). Wtedy właśnie przepiękne, ręcznie tkane dywany zagościły na europejskich salonach. Niewiarygodne jest, że do tej pory te najbardziej ekskluzywne dywany wyrabiane są ręcznie w Indiach, czy Chinach. Czas wykonania dywanów wymiarach 1, 5 na 2,5 metra to przeszło rok. Co zrobić, gdy najbardziej luksusowa siec hoteli w Europie, zamawia 180 takich dywanów?

Kowary Carpets, firma położona w Kamiennej Górze, znalazła rozwiązania problemu.  Ze środków unijnych, przeznczonych dla przedsiębiorców Aglomeracji Wałbrzyskiej zakupiła i zamontowała w swojej fabryce, jedno z najbardziej nowoczesnych krosien w Europie. Innowacyjny produkt Handmade Look pozwoli na produkcję dywanów tkanych maszynowo, o porównywalnym splocie i jakości, jak osławione irańskie.

Zainteresowanie dywanami jest ogromne. Będą one eksportowane do 26 krajów europejskich. Głównymi odbiorcami są luksusowe hotele oraz stocznie. Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez kamiennogórskiego potentata dywanowego, jest możliwość tkania 16 kolorami nici –  do tej pory dostępne było jedynie 11 barw. Wielkim atutem firmy jest również to, że zamawiający sam będzie mógł skomponować paletę kolorów, w której utkany ma zostać dywan. To oferta dla najbardziej wymagających klientów.